ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিন, গুগল ইত্যাদি

লেখক- তপন কুমাৰ বৰা

আজিকালি, দৈনন্দিন জীৱনত, সাধাৰণতে যেতিয়াই কোনো অজ্ঞাত বিষয়ৰ ওপৰত বিতংভাৱে কিছু তথ্য বিচাৰিব লাগে, আমি সাধাৰণতে গুগলৰ সহায় লওঁ। 

পিছে, এই গুগল কি?  গুগল (বৰ্তমানৰ Google LLC, পূৰ্বৰ Google Inc.) ল এটি আমেৰিকান চাৰ্চ ইঞ্জিন কোম্পানী, যাক ১৯৯৮ চনত ছেৰ্গেই ব্ৰিন আৰু লেৰী পেজৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। 

এতিয়া আকৌ, ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিননো কি? 

ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিনে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক কীৱৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি ইণ্টাৰনেটত কোনো সমলৰ অনুসন্ধান কৰিবলৈ সুবিধা প্ৰদান কৰে। চাৰ্চ ইঞ্জিন বা ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিন হৈছে এটা ছফ্টৱেৰ চিষ্টেম যাক ৱেব বা ইণ্টাৰনেটত সঞ্চিত তথ্য অনুসন্ধান কৰাৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে; অৰ্থাৎ, নিৰ্দিষ্ট তথ্য জানিবৰ বাবে এক প্ৰণালীবদ্ধ উপায়েৰে ৱৰ্ল্ড ৱাইড ৱেবত অনুসন্ধান কৰা ছফ্টৱেৰ চিষ্টেম বা ইঞ্জিনটোৱেই হল ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিন। 

সংক্ষিপ্তত, এটা চাৰ্চ ইঞ্জিন হৈছে এটা ৱেব ছাইট যাৰ জৰিয়তে ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ইণ্টাৰনেটত সমল অনুসন্ধান কৰিব পাৰে। মূলতঃ, এটা চাৰ্চ ইঞ্জিন হৈছে এক ৱেবআধাৰিত সঁজুলি যি ব্যৱহাৰকাৰীসকলক ৱৰ্ল্ড ৱাইড ৱেবত তথ্য চিনাক্ত কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। চাৰ্চ ইঞ্জিনৰ জনপ্ৰিয় উদাহৰণ হৈছে গুগল, য়াহু! , এমএছএন চাৰ্চ, ..এল., বাইডু, বিং, ডাকডাকগো ইত্যাদি। 

ৱেব পেজৰ পৰা ৱেব পেজলৈ, ৱেব ছাইটৰ পৰা ৱেব ছাইটলৈ লিংক অনুসৰণ কৰি চাৰ্চ ইঞ্জিনবোৰে ৱেবৰ সৈতে ভ্ৰমণ কৰা স্বয়ংক্ৰিয় ছফ্টৱেৰ এপ্লিকেচন ব্যৱহাৰ কৰে যাক ৰবট, বট বা স্পাইডাৰ বুলিও কোৱা হয়। স্পাইডাৰবোৰে সংগ্ৰহ কৰা তথ্যবোৰ ৱেবৰ এটা সন্ধানযোগ্য সূচী সৃষ্টি কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আজি অনলাইনত কোটি কোটি ৱেব ছাইট আছে যাৰ তথ্য বিচাৰি উলিওৱাত এই চাৰ্চ ইঞ্জিনবোৰে সহজ কৰি তোলে। 

চাৰ্চ ইঞ্জিন আৰু ৱেব ব্ৰাউজাৰৰ মাজৰ পাৰ্থক্য হৈছে যে ৱেব ব্ৰাউজাৰ হৈছে এটা ছফ্টৱেৰ যি ৱেব পেজবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰে; আনহাতে, এটা চাৰ্চ ইঞ্জিন হৈছে এটা ৱেব ছাইট যি মানুহক আন ৱেব ছাইটৰ পৰা নিৰ্দিষ্ট ৱেব পেজ বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰে। 

ইণ্টাৰনেট চাৰ্চ ইঞ্জিনবোৰে কেনেদৰে কাম কৰে? 

প্ৰতিটো চাৰ্চ ইঞ্জিনে আমি বিচৰা ফলাফল সংগ্ৰহ তথা প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ বিভিন্ন জটিল গাণিতিক সূত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰে। এটা নিৰ্দিষ্ট প্ৰশ্নৰ ফলাফল চাৰ্চ ইঞ্জিন ৰিজাল্টছ পেজত (এছ..আৰ.পি.) প্ৰদৰ্শিত হয়। চাৰ্চ ইঞ্জিন এলগৰিথমে সমলসহ ৱেব পেজৰ মুখ্য উপাদানবোৰ লয়, আৰু ৱেব পেজবোৰত ফলাফলবোৰ কত ৰাখিব লাগে তাৰ বাবে এটা ৰেংকিং লৈ আহে। প্ৰতিটো চাৰ্চ ইঞ্জিনৰ এলগৰিথম অনন্য, সেয়েহে ইয়াহু! ৰ শীৰ্ষ ৰেংকিঙে গুগলত এক বিশিষ্ট ৰেংকিঙ যে পাব তাৰ কোনো নিশ্চয়তা নাথাকে। 

অৰ্থাৎ, চাৰ্চ ইঞ্জিনবোৰে ডাটা সূচীবদ্ধ আৰু সমল অনুসন্ধান সম্পৰ্কিত কৰিবলৈ নিজস্ব এলগৰিথম ব্যৱহাৰ কৰে, সেয়েহে আপুনি কি বিচাৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে তাক বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে প্ৰতিটো চাৰ্চ ইঞ্জিনৰ নিজা পদ্ধতি আছে। ইয়াৰ ফলাফল আপুনি কোন স্থানত বসবাস কৰে, আপুনি কি বিচাৰিছে, আৰু একেটা বস্তু বিচাৰি থকা আন ব্যৱহাৰকাৰীসকলে কি ফলাফল পছন্দ কৰিছিল তাৰ ওপৰত আধাৰিত হব পাৰে। প্ৰতিটো চাৰ্চ ইঞ্জিনে এইবোৰক অতুলনীয়ভাৱে গুৰুত্ত্ব দিয়ে আৰু ব্যৱহাৰকাৰীসকলক বিভিন্ন ফলাফল প্ৰদান কৰে। 

বেছিভাগ চাৰ্চ ইঞ্জিনে কেনেদৰে কাম কৰে তাৰ তিনিটা মুখ্য পদক্ষেপ আছে: 

ক্ৰলিংচাৰ্চ ইঞ্জিনবোৰে প্ৰণালীবদ্ধ ইণ্টাৰনেট প্ৰগ্ৰাম ব্যৱহাৰ কৰে, যাক স্পাইডাৰ, বট বা ক্ৰলাৰ বুলি কোৱা হয় যি তথ্য বিচাৰি উলিওৱা সহজ কৰি তোলে। 

ইনডেস্কিংচাৰ্চ ইঞ্জিনেকীৱৰ্ডৰ জৰিয়তে ৱেব পেজ এটাত সমল বুজিবলৈ আৰু নিৰ্দিষ্ট তথ্য শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব। 

ৰেংকিংচাৰ্চ ইঞ্জিনৰ লক্ষ্য হৈছে ব্যৱহাৰকাৰীক আটাইতকৈ প্ৰাসঙ্গিক ফলাফল প্ৰদান কৰা, সন্ধানৰ ফলাফলবোৰ কেইবাটাও কাৰকৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ৰেংকিং কৰা হয়। 

ৰিভাৰ্চ ইমেজ চাৰ্চ কি? 

আমি টেক্সট্‌ বা আখৰৰ জৰিয়তে নিৰ্দিষ্ট তথ্যৰ সন্ধানৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে অৱগত; একেদৰে, আমি কোনো এখন ছবিৰ দ্বাৰাও একেধৰণৰ ছবি বা ছবিখন সম্পৰ্কত তথ্য বিচাৰিব পাৰোঁ, ইয়াক ৰিভাৰ্চ ইমেজ চাৰ্চ বুলি কোৱা হয়। অৰ্থাৎ, যদি আমাৰ ওচৰত কোনো নিৰ্দিষ্ট ব্যক্তিৰ ছবি বা কোনো নিৰ্দিষ্ট স্থান বা অবজেক্টৰ ছবি থাকে, আমি ৱৰ্ল্ড ৱাইড ৱেবত ইমেজ চাৰ্চৰ দ্বাৰা প্ৰাসঙ্গিক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ চেষ্টা কৰিব পাৰোঁ। 

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments