ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী (Cryptocurrency) কি আৰু ই কেনেদৰে কাম কৰে?

লেখক- চন্দন কাকতি

এটা সময় আছিল যেতিয়া পৃথিৱীত কোনো মুদ্ৰাৰ প্ৰচলন নাছিল। সামগ্ৰীৰ সলনি কেৱল সামগ্ৰীৰ লেনদেন হৈছিল। কিন্তু তাৰ পিছত নোট আৰু মুদ্ৰা অস্তিত্বত আহিল। আৰু লেনদেনৰ পথ সম্পূৰ্ণৰূপে সলনি হল। আজি এই নোট আৰু মুদ্ৰাবোৰ আমাৰ মুখ্য মুদ্ৰা। কিন্তু ইয়াৰ উপৰি আৰু এটা মুদ্ৰাও আছে, যি সম্পূৰ্ণৰূপে ডিজিটেল। ইয়াক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বুলি কোৱা হয়। কিন্তু প্ৰশ্নটো হ, এই ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী আচলতে কি? আৰু ই কেনেদৰে কাম কৰে? ইয়াৰ সুবিধা আৰু অসুবিধাবোৰ কি? আজি এই লেখাটোৰ জৰিয়তে জানো আহক এই বিষয়ে।

আজি প্ৰতিখন দেশৰ নিজা মুদ্ৰা আছে। যিদৰে ভাৰতৰ ওচৰত টকা আছে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ওচৰত ডলাৰ আছে, চৌদি আৰৱৰ ওচৰত ৰিয়াল আছে। একেদৰে, আন দেশবোৰৰো নিজা নিজা মুদ্ৰা আছে। কিন্তু প্ৰশ্নটো হ, মুদ্ৰা কি? গতিকে উত্তৰটো হ, এনে এক ধন প্ৰণালী যাক এখন দেশৰ দ্বাৰা স্বীকৃতি দিয়া হয় আৰু তাত থকা লোকসকলে ধনৰ মাধ্যম হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে। ইয়াৰ লগতে যাৰ মূল্য আছে, তাকে মুদ্ৰা বুলি কোৱা হয়। অৰ্থাৎ, যাৰ বিনিময়ত কোনো বস্তু বা সেৱা ক্ৰয় কৰিব পাৰি, ইয়েই হৈছে মুদ্ৰা।

উদাহৰণস্বৰূপে, ৫০ টকাৰ নোটেৰে আপুনি ফল ক্ৰয় কৰিব পাৰে। সেইকাৰণে এইটো মুদ্ৰা। কিন্তু আপুনি পুৰণি ৫০০ টকাৰ নোটৰ দ্বাৰা একো কিনিব নোৱাৰে। কাৰণ ইয়াক চৰকাৰে স্বীকৃতি দিয়া নাই বা ইয়াৰ কোনো মূল্য নাই। সেইকাৰণে এইটো মুদ্ৰা নহয়। মুদ্ৰা সাধাৰণতে কাগজ বা ধাতুৰ টুকুৰাত মুদ্ৰণ কৰা হয়। সেইকাৰণে ইয়াক Physical Currency বুলিও কোৱা হয়। অৰ্থাৎ, ইয়াক স্পৰ্শ কৰা আৰু পকেটত লৈ ঘূৰি ফুৰা সম্ভৱ। কিন্তু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ক্ষেত্ৰত সেয়া নহয়।

Cryptocurrency কি?

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে এক ডিজিটেল মুদ্ৰা, যাক এক Decentralized System দ্বাৰা পৰিচালিত কৰা হয়। ইয়াত, প্ৰতিটো লেনদেন ডিজিটেল স্বাক্ষৰৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত কৰা হয়। আৰু ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফীৰ সহায়ত ইয়াৰ ৰেকৰ্ড ৰখা হয়। আন কথাত, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে ব্লকচেইন প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত আধাৰিত এক ভাৰ্চুৱেল মুদ্ৰা, যাক ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফীৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত কৰা হয়। ইয়াক নকল কৰাটো প্ৰায় অসম্ভৱ।

দৰাচলতে, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে এক Peer-to-Peer মুদ্ৰণ প্ৰণালী, যাক কম্পিউটাৰ এলগৰিথমৰ সহায়ত নিৰ্মাণ কৰা হয়। অৰ্থাৎ, শাৰীৰিকভাৱে ইয়াৰ কোনো অস্তিত্ব নাই। এইটো কেৱল Digits হিচাপে অনলাইন থাকে। আৰু ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বিশেষত্ব হল যে ই সম্পূৰ্ণৰূপে Decentralized অৰ্থাৎ ইয়াৰ ওপৰত কোনো দেশ বা চৰকাৰৰ কোনো নিয়ন্ত্ৰণ নাই। সেইকাৰণে ইয়াক প্ৰথমতে অবৈধ বুলি ঘোষণা কৰা হৈছিল। কিন্তু পিছত, Bitcoin ৰ জনপ্ৰিয়তাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত বহুতো দেশে ইয়াক স্বীকৃতি দিছে। কিন্তু বহুতো দেশ এতিয়াও ইয়াৰ বিৰোধী।

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ মূল্য:

যদিও, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী নোট আৰু মুদ্ৰা হিচাপে প্ৰিণ্ট কৰা নহয়, তথাপিও কিন্তু ইয়াৰ মূল্য আছে। অৰ্থাৎ আপুনি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ সহায়ত সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিব পাৰে। আপুনি ব্যৱসায় কৰিব পাৰে। আৰু আপুনি বিনিয়োগো কৰিব পাৰে। কিন্তু আপুনি ইয়াক আপোনাৰ বাকচত ৰাখিব নোৱাৰে। আপুনি ইয়াক বেংকৰ লকাৰত ৰাখিব নোৱাৰে। কিয়নো ই Digits হিচাপে অনলাইন থাকে। সেয়েহে ইয়াক Digital Money, Virtual Money আৰু Electronic Money বুলিও কোৱা হয়।

যদি আপুনি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ মূল্যৰ বিষয়ে কয়, তেনেহলে ইয়াৰ মূল্য ভৌতিক মুদ্ৰাতকৈ বহু বেছি। আৰু কিছুমান শীৰ্ষ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ মূল্য ডলাৰৰ তুলনাত হাজাৰ গুণ বেছি। কিন্তু এটা সত্যও আছে যে এই মূল্য স্থিৰ হৈ নাথাকে। অৰ্থাৎ, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বজাৰত অতি দ্ৰুত তাৰতম্য হয়। ইয়াৰ মূল্য দিনত কেইবাবাৰো সলনি হয়।

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী কেনেদৰে কাম কৰে?

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীয়ে প্ৰকৃততে ব্লকচেইনৰ জৰিয়তে কাম কৰে। অৰ্থাৎ, ব্লকচেইনত ইয়াৰ লেনদেনৰ ৰেকৰ্ড ৰখা হয়। আনহাতে শক্তিশালী কম্পিউটাৰৰ দ্বাৰাও ইয়াক নিৰীক্ষণ কৰা হয়, যাক Cryptocurrency Mining বুলি কোৱা হয়। আৰু যিসকলৰ দ্বাৰা ইয়াক Mining কৰা হয় তেওঁলোকক Miners বুলি কোৱা হয়।

যেতিয়া ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত লেনদেন হয়। তেতিয়া ইয়াৰ তথ্য ব্লকচেইনত লিপিৱদ্ধ কৰা হয়। অৰ্থাৎ, ইয়াক এটা ব্লকত ৰখা হয়। আৰু এই ব্লকটোৰ সুৰক্ষা আৰু এনক্ৰিপশ্বন (Encryption) হৈছে Miners সকলৰ কাম। ইয়াৰ বাবে তেওঁলোকে এটা ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফিক Calculation সমাধান কৰে আৰু ব্লকটোৰ বাবে উপযুক্ত hash code (এটা বিশেষ প্ৰকাৰৰ কোড) সৃষ্টি কৰে।

যেতিয়া এজন Miners য়ে সঠিক hash সৃষ্টি কৰি ব্লকটো সুৰক্ষিত কৰি দিয়ে। তেতিয়া এই ব্লকটো ব্লকচেইনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। আৰু ইয়াক নেটৱৰ্কৰ অন্যান্য Nodes (Computers) ৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত কৰা হয়। এই প্ৰক্ৰিয়াটোক Consensus বুলি কোৱা হয়।

যদি Consensus ত ব্লকটোৰ সুৰক্ষতা নিশ্চিত হয়। আৰু সেইটো সঠিক হিচাপে গণ্য কৰা হয়, তেতিয়া ইয়াক সুৰক্ষিত কৰা Miners জনক ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা দিয়া হয়। এইটো প্ৰকৃততে এটা পুৰস্কাৰ, যাক Proof of Work বুলি কোৱা হয়।

ব্লকচেইন প্ৰযুক্তি কি?

ব্লকচেইন প্ৰযুক্তি হৈছে সুৰক্ষিতভাৱে তথ্য ৰেকৰ্ড কৰাৰ এক কৌশল। যাৰ ফলত তথ্যৰ সৈতে খেলিমেলি কৰাটো কঠিন আৰু অসম্ভৱ হৈ পৰে। ই হৈছে ব্লকৰ এক শৃংখলা, ত বহুতো ব্লক থাকে। আৰু প্ৰতিটো ব্লক এটা ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফিক Hash (কোড)ৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত। সেয়েহে কোনটো ব্লকৰ ভিতৰত কি লুকাই আছে এইটো জানিবলৈ সঠিক Hash (কোড)ৰ প্ৰয়োজন।

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বজাৰ:

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বজাৰ, অৰ্থাৎ এনেকুৱা ঠাই যত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী কিনাবেচা আৰু ব্যৱসায় কৰা হয়। ইয়াক Cryptocurrency Exchange, Digital Currency Exchange (DCE), Coin Market আৰু Crypto Market ৰ দৰে নামেৰেও জনা যায়। ইয়াত আপুনি যিকোনো ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ক্ৰয়, বিক্ৰী আৰু বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। যেনে– Monero, Ethereum, Bitcoin, Redcoin, Litecoin, Dogecoin ইত্যাদি।

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী এক্সচেঞ্জবোৰে সাধাৰণতে Credit Card, Wire Transfer, UPI আৰু অন্যান্য ডিজিটেল মাধ্যমৰ জৰিয়তে Payment গ্ৰহণ কৰে। ইয়াত আপুনি Fiat Money (কাগজৰ মুদ্ৰা)ক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী আৰু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীক Fiat Money লৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি শীৰ্ষ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী এক্সচেঞ্জৰ বিষয়ে কয়, তেন্তে নিম্নলিখিত ৱেবছাইটবোৰ এই তালিকাত মুখ্য: –

          1. Binance
          2. Coinbase
          3. Bitfinex
          4. Kraken
          5. Bithumb
          6. Bitstamp
          7. BitFlyer
          8. CuCoin
          9. Bittrex
          10. Coinone
          11. Coincheck
          12. Crypto .com

 

এইবোৰ মাত্ৰ কেইখনমানহে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বজাৰ। যাৰ বিষয়ে মানুহে প্ৰায় জানে। আৰু ইয়াক ব্যৱহাৰো কৰে। কাৰণ এইবোৰ অতি জনপ্ৰিয় আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য বজাৰ। কিন্তু এইবোৰৰ বাহিৰেও, শ শ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বজাৰ আছে। যাৰ বিষয়ে আপুনি গুগলত অনুসন্ধান কৰিব পাৰে আৰু সকলো ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বজাৰৰ এখন তালিকাও উলিয়াব পাৰে।

ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বজাৰ:

যদি আপুনি ভাৰতীয় ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বজাৰৰ কথা কয়, তেন্তে WazirX, CoinSwitch, CoinDCX আৰু Unocoin হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী এক্সচেঞ্জ। যাৰ সহায়ত আপুনি Bitcoin ৰ পৰা Ethereum, XRP, YFI, YFII, Doge আৰু Tron লৈ শ শ ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা ক্ৰয় কৰিব পাৰে। আৰু আপুনি INR ত পৰিশোধ কৰিব পাৰে। WazirX হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় আৰু বিশ্বাসযোগ্য ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী এক্সচেঞ্জ।

শীৰ্ষ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী:

যেতিয়া আপুনি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ নাম শুনে, তেতিয়া কেৱল এটাই নাম মনলৈ আহে – Bitcoin. কিন্তু Bitcoin পৃথিৱীৰ একমাত্ৰ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী নহয়। ইয়াৰ উপৰিও হাজাৰ হাজাৰ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী আছে। যাৰ বিষয়ে বেছিভাগ মানুহে নাজানে। তেন্তে আহক! কিছুমান জনপ্ৰিয় ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বিষয়ে জানো

বিটকইন (Bitcoin – BTC)

বিটকইন হৈছে পৃথিৱীৰ প্ৰথম ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী যি ইমান সফল হৈছে। এইটো ২০০৯ চনত সাতোশী নাকামোটোৰ (Satoshi Nakamoto) দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, ইয়াৰ আগতেও ডিজিটেল মুদ্ৰাত বহুতো প্ৰয়াস কৰা হৈছিল। কিন্তু ই সফল হব পৰা নাছিল। আনকি বিটকইনেও আৰম্ভণিতে যথেষ্ট সংগ্ৰাম কৰিব লগা হৈছিল। কিন্তু আজি এইটো পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল ডিজিটেল মুদ্ৰা। আৰু বিটকইনৰ মূল্য এতিয়া আকাশচুম্বী হৈ আছে।

ইথেৰিয়াম (Ethereum – ETH)

ই হৈছে এক Decentralized Open Source ব্লকচেইন। এইটো Coinmarket Cap অনুসৰি বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী। এইটো ২০১৫ চনত মুকলি কৰা হৈছিল। ইথেৰিয়াম হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ সক্ৰিয়ভাৱে ব্যৱহৃত ব্লকচেইন নেটৱৰ্ক। ইয়াক Ether বুলিও কোৱা হয়।

ৰিপল (Ripple – XRP)

ৰিপল হৈছে এক Real-time Gross Settlement System আৰু ব্লকচেইন নেটৱৰ্ক। 2012 চনত আমেৰিকান কোম্পানী Ripple Labs Inc.ৰ দ্বাৰা ইয়াক সৃষ্টি কৰা হৈছিল।

টিথাৰ (Tether – USDT)

টিথাৰ ২০১৪ চনৰ জুলাইত Realcoin নামেৰে মুকলি কৰা হৈছিল। কিন্তু ২০ নৱেম্বৰ ২০১৪ তাৰিখে ইয়াৰ নাম সলনি কৰি টিথাৰ কৰা হয়। তেতিয়াৰ পৰা ই টিথাৰ নামেৰে জনাজাত। ইয়াক Stablecoin বুলিও কোৱা হয়। কিয়নো ইয়াক সদায় $1.00 মূল্যৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছিল।

লাইটকইন (Litecoin – LTC)

লাইটকইন হৈছে এক Peer-to-Peer ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী। যিটো এটা Open Source ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফিকেল প্লেটফৰ্মৰ ওপৰত আধাৰিত। এইটো ২০১১ চনৰ অক্টোবৰত আৰম্ভ হৈছিল। লাইটকইনে ইয়াৰ Proof of Work এলগৰিথমত SHA-256 (Secure Hash Algorithm)ৰ সলনি Scrypt ব্যৱহাৰ কৰে। ই বিটকইনতকৈ চাৰিগুণ অধিক দ্ৰুতগতিত লেনদেন কৰে।

মোনেৰো (Monero – XMR)

মোনেৰো হৈছে এক Decentralized Open Source ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী। ই মূলতঃ গোপনীয়তা আৰু Decentralization ৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে। ই ইয়াৰ সুৰক্ষা বৈশিষ্ট্যৰ বাবে বিখ্যাত। কিন্তু ইয়াক বেছিভাগ ডাৰ্ক ৱেবত অবৈধ বস্তু ক্ৰয় কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৰ্থাৎ, ই হৈছে ডাৰ্ক ৱেবৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী। এইটো ২০১৪ চনত মুকলি কৰা হৈছিল।

কছমছ (Cosmos – ATOM)

কছমছ হৈছে ব্লকচেইন নেটৱৰ্কৰ এটা নেটৱৰ্ক। অৰ্থাৎ এইটো ব্লকচেইন নেটৱৰ্কৰ নেটৱৰ্ক। ইয়াক Internet of Blockchains বুলিও জনা যায়। কাৰণ ই ব্লকচেইন নেটৱৰ্ক সংযোগ কৰাত আৰু সিহঁতৰ মাজত যোগাযোগ স্থাপন কৰাত সহায় কৰে। দৰাচলতে, কছমছৰ লক্ষ্য হৈছে ব্লকচেইনৰ মাজত যোগাযোগ, ডাটা ভাগ বতৰা আৰু লেনদেনত সহায় কৰা। আৰু ইয়াৰ বাবে, কছমছৰ তাত Products আৰু Tools ৰ এক দীঘলীয়া শৃংখলা উপলব্ধ আছে।

পিয়াৰকইন (Peercoin – PPC)

পিয়াৰকইনক PP Coin, P2P Coin, PPC আৰু Peer to Peer Coin বুলিও জনা যায়। এইটো এটা Peer-to-Peer ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী। এইটো Bitcoin Framework ৰ ওপৰত আধাৰিত। কিন্তু ইয়াৰ Engery Efficienc বিটকইনতকৈ ১০০ গুণ বেছি। লগতে, পিয়াৰকইন হৈছে এনে ধৰণৰ প্ৰথম ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী। ই Proof of Work আৰু Proof of Stack Combination ব্যৱহাৰ কৰে। পিয়াৰকইন ২০১২ চনত মুকলি কৰা হৈছিল।

বিট টৰেণ্ট (BitTorrent – BTT)

বিট টৰেণ্ট ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী Tron Foundation ৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ই হৈছে এক Peer-to-Peer ফাইল শ্বেয়াৰিং প্ৰটোকল। এইটো ব্লকচেইন প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত আধাৰিত। ইয়াৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে Untrusting Process Participants ৰ মাজত ফাইল স্থানান্তৰ সহজ কৰা। ইয়াৰ সহায়ত, ব্যৱহাৰকাৰীসকলে BitTorrent Token (BTT) উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আৰু আপুনি সেইবোৰক Fiat Money লৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে।

নেমকইন (NameCoin – NMC)

নেমকইন মূলতঃ বিটকইনৰ ওপৰত আধাৰিত। আৰু ই Proof-of-Work এলগৰিথম ব্যৱহাৰ কৰে। নেমকইনে ইয়াৰ ব্লকচেইন Transaction Database ত ডাটা সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ Censorship-Resistant Domain Name, যি হৈছে .bit অৱশ্যে ই .com আৰু .net ৰ দৰেই এক শীৰ্ষস্তৰৰ ডমেইন। কিন্তু ICANN (Internet Corporation For Assigned Names And Numbers) ৰ ইয়াৰ ওপৰত কোনো নিয়ন্ত্ৰণ নাই।

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ সুবিধাসমূহ:

যেতিয়া ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ব্যৱহাৰৰ কথা আহে, মনত থকা প্ৰশ্নটো হ, কিয়? ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী কিয় ব্যৱহাৰ কৰিব? ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি? গতিকে মই আপোনাক কব বিচাৰো যে ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বহুতো সুবিধা আছে। যেনে: –

        1. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে এক ডিজিটেল মুদ্ৰা। প্ৰৱঞ্চনাৰ সুযোগ খুব কম৷
        2. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ক্ৰয়, বিক্ৰী আৰু বিনিয়োগ কৰা অতি সহজ। কাৰণ ইয়াৰ বাবে বহুতো ডিজিটেল ৱালেট উপলব্ধ আছে৷
        3. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বাবে বেংকৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই৷
        4. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বিনিয়োগৰ বাবে এটা ভাল বিকল্প। কাৰণ ইয়াৰ মূল্য দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয়।
        5. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী কোনো ৰাজ্য বা চৰকাৰৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নহয়।
        6. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে এক সুৰক্ষিত মুদ্ৰা।

 

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ অসুবিধাসমূহ:

সকলোবোৰ বস্তুৰে দুটা দিশ আছে। কিছুমান সুবিধা আছে আৰু কিছুমান অসুবিধা আছে। ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ ক্ষেত্ৰতো একেই প্ৰযোজ্য। অৰ্থাৎ, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰো কিছুমান অসুবিধা আছে। ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ অসুবিধাবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক: –

        1. ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অসুবিধাটো হল যে ই কোনো কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নহয়। অৰ্থাৎ, কোনেও ইয়াৰ মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে। সেইকাৰণে ইয়াৰ মূল্য অপ্ৰত্যাশিতভাৱে উঠানমা হয়।
        2. দ্বিতীয় অসুবিধাটো হল যে এইটো এটা ডিজিটেল মুদ্ৰা। সেইকাৰণে ইয়াক হেক কৰিব পাৰি। আৰু ইথেৰিয়ামৰ সৈতে সেয়াই ঘটিছিল।
        3. তৃতীয় আটাইতকৈ ডাঙৰ অসুবিধাটো হল অবৈধ কাৰ্যকলাপত ব্যৱহাৰ। অৰ্থাৎ, অবৈধ অস্ত্ৰ, ড্ৰাগছ আৰু চুৰি কৰা ক্ৰেডিট/ডেবিট কাৰ্ড ক্ৰয় কৰিবলৈ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
        4. তদুপৰি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ কোনো ভৌতিক অস্তিত্ব নাই। অৰ্থাৎ, কোনো নোট বা মুদ্ৰা নাই।

 

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বৈধ নেকি?

এতিয়া প্ৰশ্নটো হ, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বৈধ নেকি? উত্তৰটো হৈছেহয়আৰুনহয় কাৰণ বেলেগ বেলেগ দেশত এক বেলেগ বেলেগ নিয়ম প্ৰযোজ্য। কৰবাত এইটো সম্পূৰ্ণৰূপে বৈধ, কৰবাত অবৈধ। উত্তৰটো প্ৰতিখন দেশৰ বাবে বেলেগ বেলেগ। তথাপিও যোৱা এক বা দুই বছৰত, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ জনপ্ৰিয়তা আৰু গ্ৰহণযোগ্যতা দুয়োটাই বৃদ্ধি পাইছে। সেইকাৰণে বহুতো দেশে ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে বৈধ হিচাপে স্বীকৃতি দিছে। কিন্তু বহুতো দেশত এইটো এতিয়াও সম্পূৰ্ণৰূপে নিষিদ্ধ। এনে পৰিস্থিতিত, আমি আমাৰ দেশৰ বিষয়ে কওঁ। ভাৰতত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বৈধ নেকি? উত্তৰটো হহয়। ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী এতিয়া ভাৰতত সম্পূৰ্ণৰূপে বৈধ।

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ সাৰাংশ

সঁচা কথা কবলৈ হলে, ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে এক কম্পিউটাৰ ফাইল যাক ডিজিটেল ৱালেটত সংৰক্ষণ কৰা হয়। ঠিক তেনেদৰে, যেনেদৰে আমাৰ ফোনৰ গেলেৰীত Mp3 ফাইল এটা সংৰক্ষণ কৰা হয়। কিন্তু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীসমূহ সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষিত। ই হৈছে এক এনক্ৰিপ্ট কৰা ফাইল, যাক ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফীৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত কৰা হয়। সেয়েহে ইয়াক প্ৰতিলিপি, সম্পাদনা, বিলোপ আৰু হেক কৰিব নোৱাৰি।

আশা কৰোঁ এই লিখনিটোৰ জৰিয়তে আপুনি ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী কি? ই কেনেদৰে কাম কৰে? শীৰ্ষ ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীবোৰ কি? আৰু ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ বৈধকৰণ সম্পৰ্কীয় গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্যসমূহ পালে। 

যদি আপুনি এই প্ৰবন্ধটো ভাল পাইছে, তেন্তে ইয়াক আপোনাৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে share কৰিব পাৰে। আপোনাৰ মূল্যৱান সময় উলিয়াই লিখনিটো পঢ়াৰ বাবে আপোনাক বহুত বহুত ধন্যবাদ।

(ইণ্টাৰনেটৰ সহায় লৈ)

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Copying is Prohibited!